当前位置: 首页 > 资料整理 > 英语意思

苹果3.5元一千克用英文怎么说

时间:
"Apple is 3.5 yuan per kilogram" in Engpsh would be "Apples cost 3.5 yuan per kilogram."

The usage of "cost" here is to indicate the amount of money required to purchase a specific quantity of apples.

For example:

"How much do apples cost at the market?" "They cost 3.5 yuan per kilogram."
"I want to buy 2 kilograms of apples, how much will that cost?" "It will cost 7 yuan."

Note that in Engpsh, we use the singular noun "apple" when referring to the fruit in general, and "apples" when referring to a specific quantity of the fruit. Also, we use the word "yuan" to refer to the Chinese currency, and "per" to indicate the unit of measurement.